W ostatni czwartek firma OpenAI wypuściła na rynek swój najnowszy model językowy GPT 4, potocznie zwanym modelem sztucznej inteligencji. Według twórców najnowszych algorytmów wydajność modelu w obszarach profesjonalnych jest porównywalna do poziomu człowieka.

Nowy model sztucznej inteligencji został przetestowany na testach egzaminu SAT zarówno dla części z czytania i pisania oraz dla części matematycznej. Na części pierwszej AI znalazło się w 7% najlepszych wyników osiąganych przez zdających SAT. W przypadku matematyki AI zameldowała się w 11% najlepiej zdających.

Jednym z największych problemów przed którymi stają dziś twórcy modelu jest zjawisko tzw. halucynacji. AI lubi wymyślać rzeczy i kłamać na temat rzeczywistości. Dodatkowo AI przyłapana na kłamstwie potrafi upierać się, że podane informacje są prawdziwe.

GPT 4 oparty jest na zdecydowanie większym zasobie danych niż poprzedni model. Dzieje się tak dlatego, że obecny model wspierają tysiące superkomputerów. Miesięczny koszt utrzymania modelu wynosi około 3 miliardów dolarów, zaś sam Microsoft zainwestował 10 miliardów USD w OpenAI.

Według twórców AI odpowiedzi na zadania są szybsze, zaś same odpowiedzi bardziej zniuansowane i kreatywne. Chat dostępny jest w płatnej subskrypcji.

Zespół Fly High University testuje obecnie nowy model. Chcemy sprawdzić jak sztuczna inteligencja może pomóc w przygotowaniach na studia wyższe. Podzielimy się oczywiście wnioskami.