Bella Italia!

Marzą Ci się studia medyczne w słonecznych Włoszech? Aby dostać się na kierunek lekarski nie musisz się przejmować maturą i ocenami! Wystarczy tylko, że ukończysz liceum, znasz język angielski na poziomie B2 i zdasz egzamin wstępny IMAT. IMAT składa się z 60 pytań. Jest podzielony na 5 sekcji, które sprawdzają kandydata pod kątem umiejętności z biologii, chemii, matematyki i fizyki, logiki oraz z wiedzy ogólnej. Egzamin ten jest taki sam dla wszystkich włoskich uczelni publicznych. Przeprowadzany jest w 24 ośrodkach na całym świecie. Możesz go zdać nawet w Warszawie. Aby dostać się na najlepsze studia potrzebujesz wyniku około 60 punktów na 90 możliwych. Jest to jednak wartość szacunkowa, ponieważ wymagania różnią się co roku ze względu na zmieniający się poziom kandydatów.
We Włoszech medycyna to jednolite, sześcioletnie studia. Uniwersytety włoskie, takie jak Uniwersytet Mediolański i Uniwersytet Boloński znajdują się w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów na świecie. Warto też dodać, że kierunki stomatologiczne na Uniwersytecie Bolońskim zajęły 50. miejsce. Jednak wbrew pozorom nie idzie to w parze z wysokimi kosztami studiów. Czesne uczelni publicznych we Włoszech wacha się od ok. 350 euro do 5 tys. euro rocznie. Jest to ustalane w zależności od sytuacji materialnej ucznia. Studia na uczelniach prywatnych są niestety znacznie droższe i trzeba się liczyć z kosztami rzędu nawet 20 tys. euro rocznie.

Studia na kierunkach medycznych we Włoszech są niezwykle dobrą opcją, jeśli rozważasz naukę medycyny za granicą. Niskie czesne (aż ponad 20 razy niższe niż na Cambridge), wiele zachęcających stypendiów i niskie koszty utrzymania (korzystając z zakwaterowania oferowanego przez Uniwersytet w Mediolanie za miesiąc zapłacisz około 250 euro) stanowią poważne zalety Italii. Od ponad dekady włoskie uczelnie oferują studia na kierunkach medycznych w języku angielskim. Umożliwia to uzyskanie dyplomu lekarza medycyny akceptowanego w całej Europie, dzięki któremu jako absolwent włoskich uczelni znajdziesz pracę nawet w Wielkiej Brytanii. Znajomość włoskiego nie jest wymagana w procesie rekrutacji, ale w trakcie studiów wymagane jest abyś osiągnął poziom minimum B1. Jest to możliwe dzięki bezpłatnym zajęciom językowym.

Jeśli już zdecydowałeś się na sześć lat ciężkiej nauki i niespania po nocach, dlaczego nie zrobisz tego we Włoszech? Jest to kraj głęboko związany z kulturą picia kawy, więc skoro i tak będziesz zarywać nocki ucząc się anatomii i fizjologii zawsze możesz zrobić to popijając pyszną, lokalną, włoską kawę.