Spotkajmy się w irlandzkim pubie!

Irlandia jest kolejnym krajem, który akceptuje wyniki polskiej matury. Niewątpliwym atutem Irlandii jest jej pozycja gospodarcza. Kraj ten w przeciągu ostatnich trzech dekad dokonał skoku cywilizacyjnego i stał się jedną z atrakcyjniejszych destynacji wśród polskich pracowników. Dodatkowym atutem są sami Irlandczycy, którzy znani są ze swojego poczucia humoru, nieformalnego stylu bycia i gościnności. Centralnym punktem życia towarzyskiego jest irlandzki pub. Jeśli jesteś osobą towarzyską, to zapewne docenisz ten aspekt życia społecznego.

Irlandzkie uczelnie wyższe znane są z dobrej jakości studiów medycznych, ekonomicznych, technologicznych i inżynierskich. Irlandia idzie z duchem czasu i ściśle współpracuje z biznesem dostosowując swoją ofertę do wymagań rynku pracy. W Irlandii możesz studiować nauki z zakresu data analytics, digital marketing, data engineering, investment banking czy healthcare. Bardzo popularne i dobrze zorganizowane są studia medyczne, stomatologiczne i biotechnologiczne.

Studia zorganizowane są w znany w Europie sposób. Podstawowym formatem studiów jest licencjat, który trwa trzy lata. Na studia magisterskie należy przeznaczyć rok lub dwa lata.

Najlepsze Irlandzkie uniwersytety to Dublin City University, Maynooth University, NUI Galway, Trinity Collage Dublin, University Collage Cork, University Collage Dublin, Limerick University. Aplikację na studia należy złożyć przez system internetowy CAO (Central Application Office) do końca stycznia.

Uczelnie w Irlandii pobierają dość duże, jak na standardy UE czesne. Musisz liczyć się z koniecznością wydania 3 000€ rocznie. Możesz jednak ubiegać się o stypendium lub grant. Koszty utrzymania są nieco wyższe niż średnia europejska. Według danych, z którymi się spotkałyśmy, nie powinny przekraczać kwoty 1 200€.

Niewątpliwym atutem Irlandii jest rynek pracy i gospodarka. Kraj ten od lat przyciąga największe międzynarodowe korporacje, rozwija najnowsze technologie i zapewnia miejsca pracy dla dobrze wykwalifikowanych i wykształconych osób. Ze względu na swoje położenie Irlandia nie znajduje się w centrum naszych radarów mentalnych. Trzeba jednak przyznać, że z PKB w okolicach 70 000 USD należy pod tym względem do ścisłej światowej czołówki, prześcigając takie kraje jak USA czy Singapur, ulegając tylko Szwajcarii. To trzeba bardzo mocno podkreślić. Jeśli bogactwo liczymy stosunkiem produktu krajowego na głowę mieszkańca, to Irlandia jest jednym z najbogatszych państw na świecie. Posługując się tym parametrem należy zauważyć, że najbogatsze na świecie są Szwajcaria, Irlandia i Luksemburg. Trudno poważnie nie rozważać studiów w Irlandii, tym bardziej, że należy do Unii Europejskiej. Irlandzka gospodarka oparta jest o nowoczesne gałęzie przemysłu i usług. Najważniejszymi są przemysł elektroniczny i informatyczny, chemiczny i farmaceutyczny, telekomunikacyjny i bankowy. Podatki od działalności gospodarczej należą do najniższych w Europie. Według wskaźnika wolności gospodarczej Irlandia plasuje się w światowej czołówce wraz z takimi krajami, jak Szwajcaria, Singapur, Australia i Nowa Zelandia. Fenomenem Irlandii jest rozwój przemysłu wysokich technologii.

Myśląc o studiach w Irlandii należy wziąć pod uwagę kwestię języka. Irlandia jest krajem dwujęzycznym. Irlandczycy mówią po angielsku i po irlandzku (język irlandzki, iryjski). Języki te dość znacznie się różnią zarówno pod względem gramatyki, słownictwa jak i wymowy. Sam język irlandzki dzieli się na dialekty. Z ciekawości sprawdziłyśmy jak angielski zwrot how are you going brzmi w trzech podstawowych dialektach.

Dialekt ulsterski: Cad é mar atá tú?

Connacht: Cén chaoi a bhfuil tú?

Dialekt munsterski: Conas taoi? lub Conas tánn tú?

Najdłuższe słowo po irlandzku, które znalazłyśmy, to grianghrafadóireacht. Jeśli nie połamaliście języka, to możecie sprawdzić co oznacza. Jeśli wybierasz się do Irlandii, to życzymy Ci Wysokich Lotów! Co po irlandzku oznacza Eitiltí arda!