Odkryj w sobie smoka!

Temat studiowania w Chinach podejmujemy dość ogólne i większość pracy pozostawimy Wam ale chcemy, aby ten kierunek również wybrzmiał. Nie da się pominąć Chin, których rozwój przez ostatnie 40 lat należał do najbardziej spektakularnych na świecie. Z populacją 1 400 000 000 ludności kraj ten wyprzedził USA pod względem siły nabywczej swojego PKB. Państwo Środka staje się również jednym z największych graczy w handlu światowym, a produkty pochodzące z Chin często swoją jakością przewyższają te z USA i UE. Wiele chińskich marek znanych jest na całym świecie. Najbardziej znane chińskie marki to: Xiaomi, Tik Tok, Lenovo, Huawei, Alibaba, Air China, Haier, Anker, Hisense, OnePlus, Oppo, Vivo, Meizu, Geely, Sinopec, China Mobile, Tencent czy Wanda Group. W ostatnich latach firmy chińskie przejęły takie marki jak: Volvo, Saab, Motorola, ThinkPad czy znane z polskich stołów Morliny. Na liście 500 największych marek na świecie 95 należy do Chin a 128 do USA. Wiele urządzeń korzysta z chińskich podzespołów, do których najczęściej należą mikroprocesory i półprzewodniki. Chiny znane są z rozwoju sztucznej inteligencji oraz technologii 5G, w których dominują na świecie. Są również pierwszym krajem, który umieścił swojego satelitę po ciemnej stronie księżyca. Należą do światowej czołówki w zasobach ziem rzadkich.

Biorąc pod uwagę jaką rolę dla kierownictwa państwa ma gospodarka, to język chiński, biznes, kultura, obyczaje oraz zasady kształtujące relacje międzyludzkie, mogą okazać się ciekawym pomysłem na studiowanie i wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.

Chińskie uniwersytety od lat chętnie zapraszają do siebie studentów międzynarodowych. Uczelnie z Chin meldują się w pierwszej setce rankingów światowych. Według rankingu szanghajskiego z 2022 roku w pierwszej setce jest osiem uniwersytetów z Chin. Jeśli do tego dołożymy Tajwan i Singapur, to okażę się, że już co dziesiąty uniwersytet z pierwszej setki pochodzi z chińskiego obszaru kulturowego.

Poniżej ranking chińskich szkół wyższych. Cyfry pokazują miejsce w rankingu światowym.

26. Tsinghua University
34. Peking University
36. Zhejiang University
45. Shanghai Jiao Tong University
62. University of Science and Technology of China
67. Fudan University
79. Sun Yat-sen University
96. Huazhong University of Science and Technology

Chiński system nauczania wyższego jest podobny do tego, który znamy z UE czy USA. Licencjat trwa 4 lata, po nim można zrobić magisterkę, która trwa dwa lata. Obcokrajowcy mogą studiować po angielsku, zaś same studia są odpłatne. Semestr szacujemy na 2 500 zł do 15 000 zł. Bogate programy stypendialne powodują jednak, że można studiować i nie ponosić opłat czesnego. Dodatkowym atutem mogą być koszty życia w Chinach, chociaż wynajęcie kawalerki w Szanghaju do tanich już nie należy, a koszt najmu można porównać do cen w Warszawie plus 50%.

Studenci zwracają uwagę, że dobrze jest znać już podstawy języka chińskiego. Warto zatem zacząć przygotowania z pewnym wyprzedzeniem. Egzamin HSK składa się z 6 poziomów. Do zaliczenia poziomu trzeciego wymagana jest znajomość 600 słów, na co zazwyczaj potrzeba kilku miesięcy nauki. Podstawy języka będą pomocne przy załatwianiu codziennych formalności. Niektóre uczelnie wymagają od przyszłych studentów znajomości podstaw języka. Są jednak uczelnie, które takich wymagań nie stawiają. Trzeba to każdorazowo sprawdzać. Podobnie jak wymagania aplikacyjne.

Będąc na uczelni w Chinach można kontynuować naukę języka i przejść kolejne poziomy wtajemniczenia językowego.

Zainteresowanym tematem proponujemy kilka pozycji wydawniczych, które trzeba przeczytać, żeby zrozumieć współczesne Chiny. Czym obecnie są i gdzie zmierzają. Do naszych ulubionych należą zwłaszcza te poniższe.

Kai Fu Lee „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa”
Bodgan Góralczyk „Wielki renesans”
Parag Khanna „Przyszłość należy do Azji”

Polecamy również kanał Weroniki Truszczyńskiej, która od lat studiuje w Chinach. Opowiada o życiu, ale również o studiowaniu i kosztach. Weronika wydała ostatnio książkę pod tytułem „Oswoić Smoka”. Poniżej link to rozmowy o tym, jak wyglądają studia w Chinach. Warto odtworzyć sobie kilka materiałów Weroniki, tym bardziej, że nasz sposób myślenia o Chinach jest bardzo często przerysowany i nieprawdziwy. Na kanale znajdziecie kilka materiałów poświęconych studiowaniu, aplikacji oraz programom stypendialnym.