Otoczeni językiem

Poniższy post powstał pod wpływem osoby, które ukończyła bardzo prestiżowy amerykański uniwersytet. Ponieważ jest dla nas pewną inspiracją, dzielimy się z Tobą jego pomysłem, może się zainspirujesz tak ja my. Jesteś uczniem szkoły średniej i będziesz prawdopodobnie zdawać maturę z języka angielskiego. Jeśli dodatkowo interesujesz się studiami za granicą, to nie mamy wątpliwości, że Twój angielski jest lub będzie na wysokim poziomie. Polski system kształcenia języka angielskiego jest na bardzo wysokim poziomie, a nasi nauczyciele naprawdę dają radę. Polscy uczniowie zajmują ósme miejsce na świecie, jeśli chodzi o znajomość angielskiego. Nauczanie matematyki i nauk przyrodniczych również plasuje nas na bardzo wysokich pozycjach. Polscy uczniowie zajmują wysokie miejsca pod względem liczby zdolnych uczniów. Tak przynajmniej było przed reformą systemu edukacji. Wracając jednak do angielskiego. Wyobraź sobie, że zaczynasz pierwszy rok swoich wymarzonych studiów w innym kraju. Musisz załatwić dokumenty pobytowe, ubezpieczenie, wynająć mieszkanie, przeczytać umowę, założyć konto w banku, pójść do lekarza, ustalić, co stało się z bagażem, który nie pojawił się na taśmie. Musisz zapisać się na zajęcia i dotrzeć do wiedzy, która jest wartościowa, który nauczyciel fajnie wykłada, które zajęcia omijać szerokim łukiem. Gromadzić te informacje poprzez krótkie rozmowy na korytarzu. Rozumieć kontekst, niedopowiedzenia, ironię, sarkazm, dowcip. Czytać po angielsku naukowe publikacje, udzielać odpowiedzi podczas zajęć, zdawać egzaminy, myśleć w tym języku, pisać i przygotowywać projekty. Pewien znany, wyjątkowo inteligentny i bardzo kontrowersyjny polityk powiedział kiedyś, że uznaje, że zna dany język obcy w momencie, w którym potrafi w tym języku flirtować.

Rozpoczynając przygotowania do egzaminu TOEFL lub SAT musisz znać angielski na poziomie C1/C2. Jeśli planujesz rozszerzoną maturę to prawdopodobnie jesteś w tych okolicach. Dobra wiadomość jest taka, że według międzynarodowej szkoły języków obcych Education First (EF) 6 tygodni kursu pozwala na podniesienie znajomości angielskiego o jeden poziom. My się z nimi zgadzamy. Sprawdziłyśmy osobiście. Działa. Od pewnego czasu EF postanowił mieć skin in the game i ogłosił program Satysfakcja Gwarantowana albo Zwrot Pieniędzy. Uczą dobrze i są pewni swojego produktu. Podczas wakacji można zatem przeskoczyć na kolejny poziom.

To jest jednak tylko teoria. Jak zatem przygotować się do praktyki? I tu pojawia się bardzo fajny pomysł osoby, o której napisałyśmy we wstępie. Jego rada jest następująca: otocz się językiem angielskim! Zmień ustawienia językowe w swoim komputerze, telefonie, tablecie. Zacznij oglądać filmy z wyłączonym dubbingiem. Wróć do filmów z dzieciństwa, które znasz. Zacznij oglądać je ponownie, ale tym razem po angielsku. Prasówkę rób na anglojęzycznych portalach. Zacznij czytać książki po angielsku. Jeśli masz kolegę, koleżankę, rodziców, którzy znają angielski zrób z nimi English Friday. Umów się na spacer raz w tygodniu ze znajomym, wyjdź do kina, restauracji i mówcie tylko po angielsku. Jeśli w drodze do lub ze szkoły lubisz przemyśleć sobie jakieś sprawy patrząc w okno w autobusie, to taki wewnętrzny dialog odbywaj po angielsku. Słuchaj dużo muzyki z nastawieniem na rozumienie tekstu. Zacznij robić swoje osobiste notatki po angielsku. Jeśli korzystasz z kalendarza lub prowadzisz dziennik, rób to po angielsku. Jeśli jesteś w domu, masz psa lub kota i lubisz do niego mówić, mów po angielsku. Na dobra, może rozmawianie z psem i kotem jest dziwne. Jeśli nie, to dawaj po angielsku. Zacznij rozwiązywać testy do TOEFL i SAT. Raz w tygodniu opracuj sobie po angielsku jakiś ciekawy temat. Zrób z niego prezentację i poproś nauczyciela o możliwość przedstawienia go klasie, oczywiście po angielsku. Jeśli nie wiesz jak się zabrać za ciekawy temat, to będzie oddzielny post z ciekawymi tematami i prezentacją pokazującą, jak można to przygotować. Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz aplikować na zagraniczną uczelnię i znasz jej wymagania, a polski system nie daje rady, to zawsze możesz porozmawiać z wychowawcą, nauczycielem angielskiego i przedmiotów kierunkowych. Opowiedz im o swoich planach, o różnicach w polskim systemie edukacji, przygotuj kreatywną prezentację. Zainteresuj ich sobą a będą zainteresowani Tobą. Tak to działa od tysięcy lat. Jeśli trafisz na brak zrozumienia, to się nie poddawaj. Wyciągaj wnioski, ucz się z porażek i ciśnij dalej. Tylko porażki mogą nas czegoś nauczyć. Budują pancerz i dostarczają informację zwrotną.