La Dolce Vita!

Wnioskując w oparciu o ilość informacji dostępnych w internecie w języku polskim, studia we Włoszech wśród naszych rówieśników nie są jeszcze tak popularne jak te w USA, UK, Francji, Niemczech, Holandii czy Danii. Powodem mogą być rankingi włoskich uczelni Są one zdecydowanie wyższe niż miejsca zajmowane przez polskie uczelnie, ale niższe niż akademii z wymienionych wyżej państw. Innym powodem może być siła nabywcza włoskiego PKB. Włoskie PSN to 39 000$, podczas gdy polskie wynosi 37 000$. O ile na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że życie we Włoszech jest nieporównywalnie łatwiejsze, fajniejsze i bogatsze, o tyle jeśli porównamy, ile towarów i usług może nabyć przeciętny Włoch za swoje przeciętne wynagrodzenie to wychodzi, że wygląda to podobnie do tego, na co może sobie pozwolić przeciętny Polak. Dodatkowym progiem wejścia może być znajomość języka angielskiego. We Włoszech można znaleźć kierunki z wykładowym angielskim, ale nie jest to już tak proste jak w innych krajach. Dodatkowo sami Włosi słabo posługują się tym językiem. Nie zapominajmy jednak, że we Włoszech są dobre uczelnie, można studiować po angielsku, a koszty życia mogą być podobne do tych w Polsce. W Mediolanie znajduje się Uniwersytet Bocconi, czyli jedna z najlepszych szkół biznesowych na świecie! Włochy, piękny kraj z bogatą architekturą, sztuką, pięknymi krajobrazami, wyśmienitą kuchnią i wielowiekową tradycją akademicką. Warto poświęcić mu trochę uwagi. Sprawdźmy zatem, co należy zrobić aby studiować w kraju, który dał początek europejskiej cywilizacji.

Organizacja studiów we Włoszech jest podobna do polskiej. Studia I stopnia, licencjackie (laurea) trwają 3 lata, zaś II stopnia, magisterskie 2 lata (magistrale). Podobnie również jak w Polsce można wybrać kierunek studiów jednolitych magisterskich (ciclo unico), na którym studiuje się 5 lat. Uczelnie włoskie można również podzielić na publiczne, finansowane przez państwo i niepubliczne, które finansują się same. Uczelnie oferują około 200 programów licencjackich w języku angielskim. Studenci zagraniczni najczęściej wybierają uczelnie położone w Rzymie i Mediolanie. Kursy w języku angielskim znajdziesz głównie w La Sapienza w Rzymie, Università Ca’ Foscari w Wenecji, Uniwersytecie w Bolonii, Politechnice w Mediolanie, Uniwersytecie w Padwie i Turynie. Kierunków z wykładowym angielskim można szukać również na uczelniach prywatnych. Nie musimy oczywiście pisać, że we Włoszech można studiować też po włosku.

Aby aplikować na studia należy potwierdzić znajomość języka za pomocą certyfikatu TOEFL lub IELTS. Egzamin taki należy zdać na poziomie około 80%. Niektóre uczelnie będą również brały pod uwagę Twoje oceny z ostatnich dwóch lat szkoły średniej głównie z przedmiotów kierunkowych. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach uniwersytetów. Możliwe, że będziesz, w zależności od uczelni, potrzebował również Personal Statement (list motywacyjny), swoje CV i referencje. Polska matura jest uznawana przez włoskie uczelnie. Niektóre uczelnie organizują egzaminy wstępne. Dotyczy to szkół specjalistycznych, gównie medycyny i architektury oraz najbardziej obleganych kierunków. We Włoszech aplikację składa się na poszczególnych uczelniach. Nie ma tam bowiem systemu aplikacyjnego jak w Danii, Holandii czy Francji.

Czesne na włoskich uczelniach publicznych to wydatek rzędu 1 000€/4 000€, zaś na prywatnych nawet 20 000€ rocznie. Wysokość czesnego często uzależniona jest od możliwości finansowych rodziny studenta. Zagraniczni studenci płacą tyle samo co włoscy. Studiując we Włoszech możesz jednak skorzystać z bogatej oferty stypendialnej. Koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu mieszczą się w europejskim standardzie (średnio 800€/miesiąc przy zakwaterowaniu w akademiku). Szczegóły opisałyśmy w poście: Czy studia za granicą są drogie? Podczas studiów można podejmować pracę w wymiarze 20 godzin tygodniowo. W tym wypadku trzeba jednak znać podstawy włoskiego, ponieważ włosi bardzo słabo mówią po angielsku.

Podobnie jak w przypadku innych państw, wszystkie składane podczas aplikacji dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Przetłumaczone świadectwa ze szkoły średniej w pierwszej kolejności należy przedstawić osobiście w ambasadzie lub konsulacie Republiki Włoskiej w Polsce. Na tej podstawie otrzymasz zaświadczenie o uznaniu dyplomów (dichiarazione di volare), które składasz na wybranej uczelni.