Studiuj w UE na najlepszych uczelniach świata!

Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze destynacje dla absolwentów szkół średnich w Polsce są w UK i USA, może powstawać wrażenie, że w UE nie ma dobrych uczelni. Otóż są. Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić, że w UE są bardzo dobre uczelnie. Aż 34 z nich znalazło się w pierwszej setce najlepszych na świecie. W tym samym rankingu Amerykanie posiadają 40 uczelni, a UK 8. UE posiada wiele wybitnych akademii kształcących na najwyższym światowym poziomie. Uczelnie te oferują wysokiej klasy zaplecze badawcze, wydały na świat wielu noblistów, uczestniczą w licznych i bogatych programach międzynarodowych dla studentów oraz doktorantów. Najlepsze z nich znajdziesz we Francji, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Belgii, Finlandii i Norwegii. Ciekawe oferty pochodzić mogę również z Hiszpanii i Włoch.

Studia w UE stają się coraz bardziej popularne z dwóch powodów. Po pierwsze Brexit spowodował, że czesne w UK stało się wysokie i przez to mało atrakcyjne, po drugie uczelnie w UE wprowadzają coraz więcej kierunków z wykładowym językiem angielskim. Nie musisz już jechać do UK czy USA, żeby studiować po angielsku. Prymusem wydaje się być Holandia, w której po angielsku możesz studiować już ponad 2 000 kierunków. Uczelnie UE oferują niskie czesne. Przywołana Holandia należy do państw z jedną z najwyższych opłat za studia, sięgającą 2 000€/4 000€ rocznie, ale już we Francji roczne czesne to niecałe 200€, a w Danii możesz studiować za darmo.

Poniżej przedstawiamy przykład czterech państw z wybranymi uczelniami i ich rankingami. W nawiasach użyłyśmy oznaczeń rankingów. W przypadku uczelni UE należy sprawdzać rankingi specjalistyczne, ponieważ wiele europejskich akademii wypada bardzo słabo w rankingu szanghajskim. Dzieje się tak dlatego, że uczelnie te specjalizują się tylko w pewnym obszarze. Ciekawym przykładem może być miejsce, jakie w rankingu QS zajmuje znana i ceniona uczelnia specjalizująca się w naukach społecznych i politycznych, czyli francuskie Sciences Po. W rankingu ogólnym zajmuje 242 miejsce, zaś w specjalistycznym jest druga na świecie.

Ranking QS World University Rankings wydawany jest od 2004 roku przez brytyjską firmę Quacquarelli Symmonds. Ranking ocenia 1 000 uczelni z całego świata. W klasyfikacji istotną rolę odgrywają opinie pracodawców, umiędzynarodowienie zarówno kadry naukowej jak i studentów oraz stosunek liczby wykładowców do liczby studentów. Ranking korzysta również z danych bibliometrycznych (wskaźnik cytowań) oraz danych udostępnianych przez uczelnie. QS corocznie wydaje także ranking by subject.

Kolejnym rankingiem, z którego możesz korzystać jest THE, czyli Times Higher Education World University Rankings, przygotowywany przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education” i publikowany od 2010 roku. Twórcy rankingu THE uważają, że w porównaniu do rankingu QS, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania nieobiektywnych wyników. W poniższej infografice umieściliśmy dla przykładu Szwajcarię, która nie należy do UE ale wydaje się ciekawym kierunkiem do podjęcia studiów wyższych.